YURT KUR ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜMEKTEDİR!

       Demokrat Büro Çalışanları Sendikası (DEB-SEN) Genel Sekreteri Fetullah SÖĞÜT yaptığı yazılı açıklamada Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanan Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışan personelin sorunlarının büyüdüğünü ve bu sorunların çözümünü beklediklerini belirtti.

DEB-SEN Genel Sekreteri Fetullah SÖĞÜT; Yüksek Öğrenim Gençliğine her türlü öz veri ile hizmet sunan Yurt Kur Çalışanlarının diğer kurum personellerine nazaran sahipsiz kaldığını ve mağdur edildiğini dile getirdi. Çoğu Bakanlığın kendi bünyelerindeki kurum çalışanlarına her türlü iyileştirmeleri sağladığı halde Gençlik ve Spor Bakanlığına Bağlanmakla Yurt Kur çalışanları nın sorunlarını daha da artarak devam etmektedir dedi

       DEB-SEN Genel Sekreteri SÖĞÜT açıklamasında;  Yurt Müdür Yardımcısı, Yurt Yönetim Memuru  ve Yurt Yönetim personellerinin 24 saat esasına göre tuttukları nöbetlerin karşılığı olarak aylık fazla çalışma ücreti olarak hafta içi tuttukları 8 saat nöbet için 6 saat nöbet ücreti, bayramlarda ve hafta sonlarında tam gün tuttukları nöbet için 15 saat fazla mesai ücreti almaktadır Nöbet ücreti yerine fazla mesai ücretine dönüştürülmesinin uygun olacağını belirtti.Bununla birlikte Nöbet tutan yurt yönetim memuru ve yurt müdür yardımcıları üç öğün yemek ihtiyacını gidermek için kantin müstecirlerinden ücretsiz yemek almaları bu arkadaşlarımızı onursal bakımdan rencide etmektedir. Bunun yerine üç öğün yemek bedellerinin müstecirler yerine kurum tarafından ödenmesini talep etmekteyiz dedi

       SÖĞÜT ;Yurt Kur da görev yapan Yurt Yönetim Personelleri nin sözleşmeli statüden çıkarılarak kadrolu personele dönüştürülmeleri hizmet kalitesini de artıracaktır. Kurum personelleri için uzun süredir açılmayan görevde yükselme sınavının bir an önce açılmasını beklemekteyiz. Kamu Kurumları içerisinde tek unvanlı kadro olan Yurt Yönetim Memuru ve Yurt Yönetim Personellerinin Görev Yetki ve Sorumlulukları yeniden düzenlenmeli Yurt Yönetim personellerinin geçici vekâlet görevine izin verilmelidir ayrıca Yurt yönetim memurları ve yönetim personellerinin mükteseplerinin 2. Dereceye kadar düşürülmesi sağlanarak yeşil pasaport hakkından faydalandırılmalıdır.

Kurum içerisinde standart olarak her yılın Nisan ayında açılan tayin taleplerinin belli dönemlerde yine standart hale getirilmesi çalışanlar açısından uygun olacaktır.Kurumda YHS kadrosunda çalışan arkadaşlarımızın Kadrolarının değiştirilerek Kadrolarına uygun pozisyonlara verilemeleri sağlanmalı YHS kadrosunda çalışan  personelin Giyim yardımları Bazı müdürlüklerde ödenmemektedir Bu personelin mağduriyetinin giderilmesi giyim yardımlarının zamanında nakit olarak ödenmesinin sağlanması daha uygun olacaktır.

       DEB-SEN Genel Sekreteri Fetullah SÖĞÜT; Daha Önce Yurt Müdürü. Şube Müdürü kadrosunda olan ve araştırmacı kadrosuna alınan müdürlerin boş bulunan yurt müdürlüklerinde yine yurt müdürü olarak atanmaları kurum kalitesi açısından ve yetişmiş personel açısından uygun olur ve kurumun kalitesini yükseltir. 666 sayılı KHK ile kaldırılan kurum kuruluş kanununun 13. Maddesinin yeniden yönetmeliğe konularak kurum çalışanlarının ellerinden alınan kurum ikramiyelerinin yeniden tüm çalışanlara ödenmesi kurum personeli içerisinde memnuniyet oluşturacaktır.

       DEB SEN Genel Sekreteri Fetullah SÖĞÜT Yukarıda belirttiğimiz bu talep ve sorunlarımızın çözümünde; Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızın müdahil olmasını beklemekteyiz dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir